Employer Branding HR Welcome Pack

Welcome pack jako istotny element onboardingu

Paczki powitalne to istotna praktyka – jak odpowiednio z niej korzystać?

Początki w organizacji mogą wpłynąć na to, czy współpraca z nowym pracownikiem będzie długotrwała, czy zakończy się już po okresie próbnym. Dlatego firmom zależy, aby okres wprowadzenia był dla tej osoby przyjemny, ale również efektywny. W tym celu tworzą szczegółowy plan działania, zwany inaczej onboardingiem. Obecnie, jednym z największych trendów związanych z tym procesem jest wręczanie nowo zatrudnionym welcome packów. Pracodawcy wymyślają coraz to ciekawsze zawartości i niemalże konkurują ze sobą w tym aspekcie.

Czym jest onboarding?

Onboarding, czyli proces wprowadzenia nowej osoby do organizacji. Podczas niego poznaje ona firmę, swoje obowiązki oraz współpracowników, formując w ten sposób swoją pierwszą opinię o pracodawcy.

Składa się na to kilka elementów, m.in.

  • zapoznanie z historią i kulturą organizacyjną firmy,
  • spotkanie z przełożonymi,
  • poznanie swojego zespołu,
  • zapoznanie z przyszłymi obowiązkami,
  • wręczenie powitalnego prezentu. 

Sprawne przeprowadzenie tego procesu, w przyjaznej atmosferze pozwala nowym osobom na dużo szybsze zaaklimatyzowanie się i rozpoczęcie samodzielnej pracy.

Co to jest welcome pack?

Welcome pack to powitalny upominek dla nowej osoby w firmie. W jego skład wchodzą zazwyczaj artykuły biurowe z logo firmy, przekąski, akcesoria komputerowe i firmowa odzież. 

Gest wręczenia paczki powitalnej ma na celu umilić pierwszy dzień zatrudnionej osoby i symbolicznie pokazać, że stała się częścią zespołu. Co więcej, buduje pozytywny wizerunek pracodawcy oraz pobudza poczucie przynależności do zespołu u nowej osoby.

Przekazywanie welcome packów jest coraz popularniejsze, a w niektórych branżach jest już standardem. Aby nie odbiegać w tym temacie od konkurencji, warto rozważyć wprowadzenie pakietów powitalnych i koniecznie zadbać o ich atrakcyjność. Według ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród naszych klientów i klientek, jakość produktów została uznana za najważniejszy aspekt w welcome packach (87,4% odpowiedzi).

O czym warto pamiętać, kompletując welcome pack?

Jeżeli zastanawiasz się, co umieścić w welcome packu, to pomyśl o tym, co mogłoby okazać się użyteczne dla Twoich pracowników i pracowniczek. Wiele zależy od kultury organizacyjnej firmy oraz stylu pracy, jednak praktyczne upominki są przeważnie najbardziej atrakcyjne dla zespołu. 

Firmowa odzież jest przykładem uniwersalnego prezentu, który sprawdzi się w każdej branży. Nawet jeżeli w godzinach pracy obowiązuje ubiór formalny, zatrudnieni z pewnością znajdą zastosowanie dla bluzy, T-shirtu czy skarpetek w czasie wolnym.

Przykładem jest zespół Grupy Good One, który korzysta ze swoich bluz i podczas wyjazdów nie związanych w pracą!

Wybierając welcome packi, należy jednak przede wszystkim zadbać o jakość produktów. Gadżety i ubrania niskiej jakości będą mniej chętnie używane i nie spełnią swojej employer brandingowej roli

Można pójść o krok dalej i poza standardowym brandingiem firmowym, podejść indywidualnie i do paczki dorzucić kartkę powitalną lub przedmiot z wyszytym lub wygrawerowanym imieniem nowej osoby.

 

Jak personalizować welcome packi?

Tworząc welcome packi, warto pamiętać o ich personalizacji. Umieszczenie loga na przedmiotach sprawi, że będą one unikalne i bezterminowo powiązane z firmą. 

Sprawdzonym zabiegiem jest również stworzenie metek i opakowań z brandingiem firmy. To mały szczegół, który może zrobić wrażenie na pracownikach. 

Personalizować można także kolorem, wystarczy wybrać gadżety w barwach odpowiednich dla identyfikacji wizualnej firmy. W przypadku ubrań można natomiast zmienić kolor niektórych elementów np. kaptura czy zamka, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Obrandowana odzież doskonale wspiera również firmowy marketing – ubrania towarzyszą pracownikom i pracowniczkom w ich codziennych czynnościach: zakupach, drodze do pracy czy spotkaniach ze znajomymi. Wszędzie tam, gdzie pełno potencjalnych klientów lub kandydatek, które być może po raz pierwszy spotkają się z logiem Twojej firmy.                  

Dodatkowo odzież z bardingiem firmy można wykorzystać na targach lub do tworzenia contentu na social media Twojej marki.      

Przykład wykorzystania merchu na konferencji? Wolves Summit!

Jaki budżet potrzebny jest na welcome packi?

Na skomponowanie paczki powitalnej nie potrzeba wielkich budżetów. 

Jeżeli pracodawca czy pracodawczyni jest w stanie przeznaczyć choć niewielkie fundusze na ten cel, może sprezentować pracownikowi i pracowniczce drobne artykuły biurowe, przekąski oraz notkę powitalną

Z niewiele większym budżetem firma będzie mogła stworzyć własne ubrania z logo, np. skarpetki lub T-shirty i dodać je do wcześniejszego zestawu.

Im większy budżet, tym więcej opcji do wyboru, jednak nawet przy mniejszych kwotach paczki mogą być bardzo atrakcyjne. Wystarczy dobry pomysł oraz solidny partner do jego realizacji.

Jak przekazać welcome packi osobom pracującym zdalnie?

Wiele osób zatrudnianych jest obecnie do pracy zdalnej. Nieraz od siedziby firmy dzieli je setki kilometrów, dlatego jedyną opcją na przekazanie paczki powitalnej jest jej wysyłka.

Zazwyczaj angażuje się do tego zadania dział HR, a paczki magazynuje się w biurze. Ten proces można jednak znacznie ułatwić, zlecając wysyłkę welcome packów ich dostawcy.

Aby ułatwić ten proces w MerchUp oferujemy usługę Gifting as a Service. W jej ramach najpierw tworzymy welcome packi, pakujemy je, a następnie wysyłamy bezpośrednio do pracowników i pracowniczek. Co więcej, jeżeli nasz klient ma taką potrzebę, przechowujemy paczki dla przyszłych pracowników firmy w naszym magazynie. 

Obecny rynek pracownika motywuje firmy do wprowadzania coraz to nowszych działań employer brandingowych, jednym z nich są właśnie welcome packi. Według naszego raportu aż 72% pracodawców i pracodawczyń wręcza je swoim nowo zatrudnionym. Dlatego jeżeli nie lubisz zostawać w tyle, a odbiór Twojej firmy przez członków i członkinie zespołu jest dla Ciebie ważny, warto pomyśleć o wprowadzeniu tego benefitu.Pamiętajmy jednak, że w welcome packach bardzo ważne jest pokazanie indywidualnego charakteru firmy. Jeżeli szukasz partnera, który pomoże Ci zaprojektować “skrojoną na miarę” paczkę powitalną – jesteśmy dla Ciebie!