HR

Rozwiązania technologiczne w polskim HR 

Narzędzia usprawniające pracę zespołów HR w Polsce

Usprawnienia i digitalizacja sięga także branży HR. O tym, jakie obszary z zakresu rynku HR automatyzujemy oraz za pomocą jakich rozwiązań czy narzędzi, mówi raport HR TECH CHANGER opracowany przez Polskie Forum HR. Zaczynając od czynników makroekonomicznych po sposoby jak pozyskiwać i rekrutować kandydatów. 

Co obejmuje digitalizacja branży HR, czyli o HR Tech

Digitalizacja branży HR obejmuje znacznie więcej niż tylko reakcję na zmienne warunki makroekonomiczne, demograficzne wyzwania czy ograniczone zasoby kandydatów. To także wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do szybszego i efektywniejszego rekrutowania pracowników, kompleksowe dbanie o kandydatów, a także pracowników tymczasowych poprzez cały cykl współpracy. Dodatkowo to budowanie i optymalne wykorzystanie baz danych kandydatów oraz podnoszenie kompetencji zarówno ich, jak i dotychczasowych pracowników. 

Podejście firm do rozwiązań HR Tech

Według raportu HR TECH CHANGER dla firm HR najbardziej interesującą kategorią rozwiązań HR Tech są różnorodne narzędzia rekrutacyjne. Taką grupę wskazało 60% firm będących członkami Polskiego Forum HR. Obejmuje to głównie wszelkie instrumenty wspierające proces selekcji kandydatów, umożliwiające szybką i skuteczną ocenę ich kompetencji. Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie elementów gier czy zautomatyzowanych testów psychometrycznych w tym procesie. 

W ramach kategorii innych automatyzacji HR znajdują się narzędzia ułatwiające zarządzanie czasem pracy, obejmujące planowanie, ewidencję oraz rozliczanie czasu pracy. Do tej kategorii zaliczają się także rozwiązania usprawniające procesy związane z cyklem życia dokumentów oraz ocenami pracowników.

Raport HR TECH CHANGER 2023

Raport HR TECH CHANGER 2023, str. 8
Raport HR TECH CHANGER 2023

Raport HR TECH CHANGER 2023, str. 9

Rozwiązania HR Tech w Polsce

Automatyzacja obejmuje wiele procesów, które umożliwiają bardziej sprawną i skuteczną pracę w kreowaniu wydajnego rynku pracy. Wiele z rozwiązań ma na celu usprawnienie pracy zespołów HR, jednak w obrębie tak szybko rosnącej ich liczby, może być ciężko się odnaleźć.

“Według danych Statista, w 2022 roku roczne przychody HR Tech szacowane były na 62,6 mld USD, a do 2026 roku mogą one wynieść nawet 91,8 mld USD. Ekspansja ta napędzana jest przez ogromne inwestycje w rozwiązania technologiczne, rozwój AI oraz Big Data.”

– przytacza Przemysław Kadula, CEO w Talent Palce w raporcie HR TECH CHANGER. 

We wspomnianym raporcie wskazano kilkadziesiąt nowoczesnych systemów do obsługi kluczowych procesów HR, na które warto zwrócić swoją uwagę, a między innymi:

  • 19 rozwiązań w ramach narzędzi rekrutacyjnych
  • 18 rozwiązań w ramach automatyzacji HR
  • 16 rozwiązań z zakresu wellbeingu & benefitów pracowniczych
  • 15 rozwiązań z zakresu learning & development 
  • 5 rozwiązań onboardingowych

Przykłady rozwiązań HR Tech wykorzystywane w Polsce

Gifting as a Service by MerchUp

onboarding | automatyzacja HR | wellbeing & benefits

Gifting as a Service to nasza usługa, która została stworzona na podstawie doświadczeń klientów MerchUp, polegająca na zewnętrznej obsłudze wysyłek i magazynowaniu firmowego merchu. Problem, który pojawił się na rynku to obsługa wysyłek przez zespoły HR, które nie powinny się tym zajmować. Dzięki integracji z aplikacjami dla HR poprzez API lub dostarczenie własnego narzędzia możemy odciążyć działy HR/EB przy projektach corporate gifting takich jak np. wysyłka pakietów powitalnych. 

To rozwiązanie idealne, zwłaszcza gdy firma nie posiada wystarczającej przestrzeni na magazynowanie swojego merchu czy nie chce, aby zespół wewnętrzny tracił czas na obsługę wysyłek.

GrowthSpot

learning & development

Growth Spot to platforma do realizacji programów rozwojowych online. Zapewnia wsparcie coachingowe, mentoringowe i konsultacje testów (Gallup, DISC, FRIS, Insights Discovery, MTQ). To dostęp do 50 ekspertów i 15 produktów rozwojowych. Wspiera organizacje o dużej skali dbając o równy dostęp do usług rozwojowych dla zespołów pracujących zdalnie i hybrydowo. 

To dobry wybór, kiedy firmy stawiają na rozwój swoich pracowników, ale ich zespoły znajdują się w różnym miejscu (model pracy zdalnej czy hybrydowej).

Helping Hand – Mental Health Programme

wellbeing & benefits

Helping Hand oferuje pracodawcom i pracownikom platformę wsparcia psychologicznego, z filmami, artykułami, podcastami, terapią online oraz możliwością bezpośredniego kontaktu z ekspertami z wielu dziedzin. Personalizują treści na podstawie ankiety diagnozy oraz oferują narzędzie do monitorowania samopoczucia. W „Bazie wiedzy” znajduje się ponad 900 materiałów edukacyjnych, a także „Plany Profilaktyczne”, poświęcone konkretnym zagadnieniom, takim jak np. depresja czy wypalenie zawodowe.

Kwestie zdrowia psychicznego to coraz częściej poruszany problem w ramach działań HR firm. Stąd coraz częściej rozważa się tego typu rozwiązania w ramach benefitów pracowniczych.

Heroify

narzędzia rekrutacyjne

Heroify to platforma z tworzonymi na miarę assessentami kompetencji, która pomaga szybko i efektywnie zidentyfikować najlepszych kandydatów. Dzięki użyciu AI, assessmenty są dopasowywane do realiów konkretnego stanowiska, a wyniki wzbogacone o feedback dla kandydatów oraz wartościowe wskazówki dla rekruterów. Platforma umożliwia testowanie ponad 30 kompetencji, w tym poznawczych (m.in. myślenie analityczne i praca z danymi), marketingowych, sprzedażowych i około biznesowych. 

To rozwiązanie, które pomaga rekrutować na podstawie faktycznie posiadanych umiejętności, co wspiera w skracaniu czasu podejmowania decyzji oraz skutecznym wyszukiwaniu talentów.

Workspoty

learning & developmnet | wellbeing & benefits

Workspoty to nowoczesne rozwiązania dla osób pracujących zdalnie i hybrydowo. To baza certyfikowanych miejsc dedykowanych workation, zapewniających komfortowe warunki do pracy i wypoczynku. To również oferta wyjazdów konsolidacyjnych dla zespołów rozproszonych, stworzona i prowadzona przez doświadczonych trenerów-praktyków. Pomagamy firmom w budowaniu zespołów, wykorzystując szanse, jakie daje praca rozproszona. 

To ciekawe rozwiązanie, dla firm, gdzie zespoły pracują zdalnie czy hybrydowo. Pomaga zadbać o work-life balance, jak i motywację do pracy, mimo wyzwań w integracji rozproszonego zespołu.

To jedynie fragment z bogatego zestawienia rozwiązań, które zostały przedstawione w raporcie. Zarówno różnorodność, jak i ilość tych propozycji zachęca do głębszego zrozumienia zróżnicowanego podejścia do zagadnienia. Warto przeanalizować uważnie dostępne opcje i wdrożyć w firmie te, które odzwierciedlają jej wartości lub spełniają potrzeby zespołu.

Digitalizacja w dziedzinie HR otwiera szerokie możliwości usprawnień, zwłaszcza w procesach rekrutacyjnych i zarządzaniu personelem. Raport HR TECH CHANGER jasno ukazuje różnorodność narzędzi i rozwiązań, które wspierają te obszary, wyraźnie wskazując na rosnące zainteresowanie różnymi formami automatyzacji. Przyszłość HR Tech wydaje się dynamiczna, z prognozami wzrostu przychodów branży w ciągu najbliższych lat. Wybór odpowiednich narzędzi, które odzwierciedlają wartości firmy i odpowiadają na potrzeby zespołu, staje się kluczowy dla efektywnego funkcjonowania w coraz bardziej zautomatyzowanym środowisku HR.