Eco Oferta

Jak ograniczyć zużycie opakowań przy wysyłce paczek? 

Rosnące zapotrzebowanie na opakowania do wysyłek, generuje nowe rozwiązania w celu ich ograniczenia

Wprowadzamy coraz więcej rozwiązań, aby nasze działania zmierzały w jak najlepszym kierunku. Kolejnym z nich była zmiana opakowań przy wysyłce paczek zawierających sample packi. Wysyłka próbek odzieży szytej w Polsce do klientów i klientek, z którymi nawiązujemy współpracę, to dla nas stała praktyka – dzięki niej mogą poczuć na własnej skórze materiały i zobaczyć detale odzieży MerchUp. Dzięki wprowadzonej zmianie przez rok zużyliśmy o 1 200 foliopaków mniej.

Zmiana podejścia do wykorzystywania opakowań przy wysyłkach

Według raportu PwC do 2027 roku liczba e-konsumentów w Polsce zwiększy się o 3,4 mln, a obsłuży ich dodatkowe 100 tys. sprzedawców. Wraz z tak dynamicznym rozwojem e-commerce rośnie zapotrzebowanie na opakowania. Ilości wykorzystywanych do wysyłek pudełek czy foliopaków, stają się tym samym sporym wyzwaniem ekologicznym.

Podążając za ideą zrównoważonego rozwoju, Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) wspiera projekty opakowań przeznaczonych do obiegu zamkniętego. Co to oznacza dla branży produkującej opakowania? Możliwość ponownego wykorzystania opakowań, które już są w obiegu. Według danych FEFCO, aż 83% opakowań falistych w całej UE poddawanych jest efektywnemu odzyskowi (dane zostały wskazane w raporcie Opakowania w e-commerce). Dzięki temu firmy, które wykorzystują tekturę falistą, dostarczają opakowania oparte na koncepcji gospodarki cyrkularnej. To nie tylko korzystne dla środowiska, ale także wspiera cele Europejskiego Zielonego Ładu, który dąży do przekształcenia Unii Europejskiej w obszar neutralny klimatycznie.

Kolejnym rozwiązaniem jest zamiennik dla foliopaków, które często są konieczne, kiedy producentom zależy, aby paczka nie została uszkodzona przez deszcz czy inne wypadki – tak jest m.in. w przypadku odzieży, gdzie zależy nam na uniknięciu zabrudzeń czy zniszczeń. Zamiennikiem tym są RePacki, które wprowadziliśmy w MerchUp.

Wykorzystanie wielorazowych opakowań przy wysyłce – RePacki

RePacki są stworzone z wytrzymałego materiału, co pozwala na wielokrotne ich użytkowanie. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, na której się opierają, obejmuje trzy kluczowe zasady: pozbywanie się odpadów i zanieczyszczeń, utrzymywanie produktów i materiałów w użyciu oraz regenerowanie systemu naturalnego.

Dzięki RePackom nie tylko ograniczamy ilość zużywanych opakowań, ale także wspieramy ideę wielokrotnego użytkowania i minimalizacji odpadów. Od momentu wprowadzenia RePacków w lutym 2023 roku, wysłaliśmy łącznie 600 sample packów do naszych klientek i klientów. Co oznacza, że udało nam się zaoszczędzić ok. 1 200 foliopaków, które w tradycyjny sposób zostałyby użyte do wysyłki i zwrotu paczek z próbkami odzieży. 

Podążając za zmieniającymi się preferencjami konsumentów, którzy coraz chętniej wybierają produkty opakowane z myślą o środowisku, takie rozwiązania stają się nie tylko alternatywą, lecz koniecznością dla firm pragnących sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, nie tylko dbamy o naszą planetę, ale również budujemy pozytywny wizerunek firmy i przyciągamy świadomych ekologicznie klientów.