Odzież

Jak dbać o wysokiej jakości odzież, aby służyła nam latami

Na co zwrócić uwagę, aby przedłużyć żywotność odzieży w naszej szafie?

Czy wysoka jakość odzieży gwarantuje nam, że będzie nam służyła latami? Zdecydowanie, jednak nawet produkt o najwyższej jakości może ulec zniszczeniu, jeśli o niego odpowiednio nie zadbamy. Co więcej, kto z nas nie chciałby przedłużyć żywotności swojej ulubionej koszulki, bluzy czy swetra? To jeden z powodów dlaczego warto zwrócić uwagę na to, jak możemy zaopiekować się swoimi ubraniami. 

Każdy materiał rządzi się swoimi prawami

Specyfika każdego materiału sprawia, że powinniśmy inaczej o niego zadbać. Ważne, aby zwracać uwagę na niezbędne informacje, które znajdziemy na wszywkach w każdym ubraniu, a następnie – stosować się do nich! To właśnie tam znajdziemy informacje dotyczące składu produktu, ale i jego właściwego prania czy prasowania. Wtedy na pewno nie grozi Ci sytuacja, kiedy upierzesz w za wysokiej temperaturze wełniany sweter, a ten skurczy się o przynajmniej kilka rozmiarów czy przypalisz swoją ulubioną koszulkę żelazkiem.

Tutaj dowiesz się, dlaczego skład ubrań jest istotny.

Odpowiednie pranie i prasowanie to podstawa

Niestety, zbyt częste pranie ubrań wpływa na ich szybsze niszczenie. Oczywiście nikt z nas nie chce chodzić w brudnych ubraniach, jednak w przypadku niektórych materiałów, jeśli nie pojawią się na nich zabrudzenia, zamiast prania można pozwolić sobie na samo odświeżenie. Jest tak na przykład w przypadku jeansów czy swetrów. Jeansy można wrzucić do zamrażalnika lub w czasie zimy, gdy temperatura jest niska, przewietrzyć na zewnątrz. Swetry, ale i kurtki czy płaszcze można za to potraktować parą z żelazka czy steamera.

A kiedy już przychodzi moment prania naszej odzieży, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Odwracanie ubrań na drugą stronę przed praniem

To praktyka, która zajmuje trochę czasu, ale wpływa bardzo korzystnie na materiały. Warto poświęcić na to chwilę zwłaszcza w przypadku ciemnych jeansów, nadruków czy zdobień na ubraniach – spodnie nie tracą wtedy koloru, a zdobienia nie są narażone na uszkodzenia. 


Pranie w odpowiedniej temperaturze 

Informacje o tym znajdziesz na wszywce w danej rzeczy. To niezbędny krok, aby nie uszkodzić ubrania.


Wirowanie na odpowiednich obrotach i NIE wykręcanie odzieży

Pranie na zbyt wysokich obrotach może spowodować uszkodzenia oraz wykręcanie się szwów. To między innymi dlatego nie wolno również wykręcać naszych ubrań. Niekorzystne jest także wykorzystywanie suszarek elektrycznych.


Zamykanie zamków i zapinanie guzików 

Ten prosty krok, daje mniej okazji na uszkodzenie zamków czy guzików, a zarazem pozostałych ubrań w naszej pralce.


Wykorzystanie worków do prania

Worki do prania to nieduża inwestycja, która pozwala wydłużyć życie naszym ubraniom. Warto wykorzystać je, piorąc rzeczy z delikatnych materiałów (śliskich, półprzezroczystych czy cienkich). 

W przypadku prasowania złotą zasadą jest przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniej temperatury. Warto jednak odpowiednio rozwieszać nasze ubrania na suszarce, dzięki temu się nie rozciągają, a w niektórych przypadkach może wpłynąć to na to, że nie będziemy musieli przejmować się już prasowaniem!

Gadżety, które pozwolą Ci zadbać o ubrania

Dbanie o wygląd swoich ubrań na co dzień, również przedłuża ich żywotność! Poza odpowiednim przechowywaniem odzieży warto zaopatrzyć się w kilka gadżetów, które pozwalają dbać o ich wygląd, ale i nierzadko ułatwiają życie! Polecamy zaopatrzyć się zwłaszcza w te, wymienione poniżej.

Rolka do ubrań

Sierść na płaszczu? Pozostałości po Twoim ulubionym wełnianym swetrze na spodniach? Rolka do ubrań to niezastąpiony gadżet w każdym domu. Użycie tej klejącej rolki zajmuje chwilę, a znacząco poprawia i odświeża wygląd ubrania! Dodatkowo dzięki niej trudniej o zabrudzenia.


Golarka do ubrań

Kulkowanie się niektórych materiałów to niestety standard. Najczęściej dzieje się tak w przypadku swetrów, ale i koszulek czy bluz. Miejsca przy kieszeniach czy te, gdzie nosimy torebki i plecaki to punkty, gdzie szczególnie występuje ten problem. Z pomocą przychodzi golarka do ubrań! To małe, a jak przydatne urządzenie, które pozwoli Ci pozbyć się drobnych zniszczeń. Kilka minut i dana rzecz może znowu wyglądać jak nowa!


Steamer

To już większa inwestycja niż poprzednie dwa gadżety, ale zdecydowanie tego warta. Przede wszystkim z uwagi na to, jak duże to ułatwienie. Nie trzeba przejmować się rozkładaniem deski do prasowania i działa się nim sprawnie, co na co dzień znacząco ułatwia działanie. Należy jednak pamiętać, że steamer nie jest w stanie w pełni zastąpić żelazka i nie we wszystkich przypadkach się sprawdzi jak ono.

Kupowanie dobrych jakościowo ubrań to pierwszy krok, aby służyły nam one latami. Kolejny i niezbędny to dbanie o nie po ich zakupie. Drobne czynności, które omówiliśmy wyżej, nie zajmują długo, a pozwalają przedłużyć żywotność naszych ulubionych ubrań, z którymi nie chcielibyśmy się szybko rozstać z powodu zniszczeń czy drobnych wad.