Marketing

Dlaczego warto wysyłać paczki do ambasadorów marki czy influencerów w B2B?

Dlaczego i na jakie paczki stawiać w ramach influencer marketingu?

W świecie B2B zabieganie o uwagę klientów i klientek stało się równie trudne, co zyskanie ich zaufania. Dlatego przedsiębiorstwa szukają coraz bardziej kreatywnych sposobów promowania swoich produktów i usług. Jednym ze skutecznych narzędzi, które zyskuje na popularności, jest influencer marketing oraz paczki prezentowe w ramach niego. Wbrew pozorom, strategia ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla firm B2C. W coraz większym stopniu firmy B2B dostrzegają wartość współpracy z influencerami i ambasadorami marki. Dlaczego warto wysyłać paczki z merchandisingiem do influencerów i ambasadorów marki w ramach strategii B2B? 

Influencer marketing w B2B

Paczki prezentowe z merchem zyskują na znaczeniu w świecie B2B, gdzie influencer marketing staje się coraz bardziej powszechną strategią. To rodzaj marketingu, gdzie dochodzi do współpracy marek z osobami mającymi duży i zaangażowany zasięg w mediach społecznościowych (Instagram, Linkedin i inne). Mogą to być blogerzy, liderzy opinii i wszyscy pomiędzy nimi. Marki w ramach współpracy mogą rozdawać darmowe produkty ze swojej oferty, płacić za sponsorowane rekomendacje lub współpracować nad dużym projektem kreatywnym w zamian za publiczny post influencera czy regularne publikacje promujące dany produkt bądź usługę.  

Według danych firmy wydadzą w 2024 roku aż 7,14 miliarda dolarów na influencer marketing. Obecnie wiele osób nie tylko śledzi przyjaciół na mediach społecznościowych, ale także obserwuje ulubione marki czy właśnie influencerów, by być na bieżąco z ich najnowszymi poleceniami czy produktami. Stąd coraz więcej brandów decyduje się na budowanie swojej widoczności w ten sposób. 

Co istotne, choć ocena zwrotu z inwestycji (ROI) w influencer marketingu w B2B jest kluczowa, to jednak nie zawsze łatwa do zmierzenia. Narzędzia analityczne specjalizujące się w pomiarze efektywności influencer marketingu mogą być nieocenione, biorąc pod uwagę różnorodność metryk, takich jak zaangażowanie społeczności czy jakość generowanych leadów.

Ambasadorzy Twojej marki

W B2B, influencerami są zazwyczaj eksperci w swojej dziedzinie, liderzy opinii czy CEO firm, którzy cieszą się dużym autorytetem i doświadczeniem w branży. Ich rekomendacje są bardziej skierowane na budowanie relacji i długoterminowe korzyści, aniżeli na szybką sprzedaż. Warto pamiętać, że influencerzy B2B to autorytety w konkretnych dziedzinach, a nie tylko osoby z dużą ilością obserwujących, komentujących i „lajkujących”, stąd tak cenne są ich polecenia.

Istotne jest zadbanie o jak najlepsze doświadczenia z marką jej potencjalnych ambasadorów. Jeśli poczują przywiązanie i sympatię do Twojej firmy, ich polecenia znacznie zyskają na wartości, a w efekcie przełoży się to na sprzedaż.

Odpowiednie wybranie influencera czy ambasadorki to klucz do sukcesu. Na podstawie ich dotarcia do odbiorców, określa ich się następująco:

  • nanoinfluencerzy (do 1k obserwatorów)
  • mikroinfluencerzy (1-100k obserwatorów)
  • makroinfluencerzy (100k-1mln obserwatorów)
  • megainfluencerzy (1+mln obserwatorów)

Co ciekawe, często ci z pierwszych dwóch grup mają większy wpływ na wybory konsumentów niż ci z wyższymi pułapami liczby obserwujących. Mniejsza, ale wciąż atrakcyjna ilość obserwujących, pozwala na budowanie bardziej zaangażowanych społeczności, a to zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania z poleceń danej osoby. Poza ich zasięgiem i rozpoznawalnością upewnij się, że docierają do grupy odbiorców, do których ma trafić twój produkt czy usługa, dzięki czemu zapewnisz sobie najlepsze wyniki. 

O co zadbać przygotowując paczkę z merchem?

Wysyłając paczki do ambasadorów marki czy influencerów w B2B, ważne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie. Personalizowane odzieży, takiej jak koszulka z logo lub czy bluzy firmowe z nadrukiem, oraz zróżnicowane gadżety z logo firmy, które do niej bezpośrednio nawiązują to doskonałe pomysły na zawartość paczek.

Zaopatrzając ambasadora czy ambasadorkę w merch z brandingiem firmy, który wpisuje się w ich estetykę i ma atrakcyjny design oraz wysoką jakość wykonania, zwiększasz szanse na wykorzystywanie go i poza współpracą. 

Niezbędny merch w paczkach dla influencerów

Poza ujęciem w paczce konkretnego produktu, który ma zostać zaprezentowany, warto wzbogacić paczkę o dodatkowe elementy. Stawiaj jednak na ich użyteczność i jakość — w końcu nikt nie chce gromadzić ubrań czy gadżetów, które zniszczą się po jednym założeniu, kurczą w praniu albo rozwalają. Co więcej, istotna jest spójność. Przemyśl co dobrze reprezentuje Twoją markę i jej wartości, aby na podstawie tego stworzyć unikalny merch. Przyda się on potem i na inne okazje, jak dla Twoich pracowników w ramach onboardingu czy strategii employer brandingowej. 

Jakościowa koszulka oversize z minimalistycznym designem? Hoodie w nowoczesnym kroju z logo wykonanym haftem 3D? A może cały set dresowy? Opcji jest tutaj wiele. Najlepiej zbadać preferencje danej osoby i przygotować paczkę z nimi na uwadze. Pamiętaj, że warto podpytać o odpowiednie rozmiary — nie warto tutaj nic zakładać z góry, w końcu, mimo że ktoś potencjalnie nosi dany rozmiar, może faktycznie woleć mniejsze lub większe z nich. 

Sprawdzone i popularne gadżety w formie trwałych, wielorazowych butelek, czapek czy designerskich toreb lub skarpetek to zawsze dobry wybór. Jednak warto pójść też o krok dalej i pomyśleć o bardziej wyróżniających się propozycjach, wpisujących się zarazem w daną kampanię. 

Promujecie ruch i aktywność fizyczną? Spersonalizujcie piłkę sportową w stylu retro albo zestaw do jogi. Projekt nawiązuje do natury i ekologii? Może grow kit do wyhodowania własnej roślinki? Zajmujecie się IT czy rozwiązaniami technologicznymi? Słuchawki, mata gamingowa, power banki — na wszystkim tym i nie tylko, możesz umieścić dowolny nadruk! Opcji jest tak naprawdę tyle, ile pomysłów.

Wysyłanie paczek z merchandisingiem do ambasadorów marki czy influencerów w B2B może stanowić strategię skutecznego marketingu, wspierając budowanie relacji, generowanie wartościowych leadów i wzmacnianie zaufania do marki. Dbając o ich atrakcyjny i przemyślany wygląd, który wpisuje się w plan kampanii czy długofalowej współpracy to klucz do sukcesu. 


Źródła wykorzystane w tekście:

Mateusz Jabłonowski, Influencerzy w employer brandingu

shopify.com, 30+ Influencer Marketing Statistics You Should Know

hotLead.pl, Influencer marketing w świecie B2B