Odzież Oferta

Czym się różnią rodzaje zdobień na odzieży?

Sitodruk, nadruk DTG, haft – co wybrać?

  • odzież_personalizowana

Decydujesz się na bluzę na zamówienie, masz już nawet projekt, ale nie wiesz jaką metodę zdobień czy nadruku wybrać?

Jakie są 3 najczęściej wybierane metody zdobień i czym się różnią?

Z doświadczenia wiemy, że dobranie rodzaju nadruku czy zdobień może być kłopotliwe dla osób spoza branży. Poniżej przedstawimy metody, które uważamy za najlepsze i zawsze proponujemy je naszym klientom.

Sitodruk

Jest to najtrwalsza i najprostsza technologicznie metoda zadruku. Po otrzymaniu projektu, tworzymy szablon na matrycy, składającej się z małych otworów (sito). Matrycę przygotowujemy tak, aby podczas nakładania farby przepuszczała ją tylko w wyznaczonych przez nas miejscach. Dzięki temu na ubraniu powstaje dokładny i bardzo trwały wzór.

Trzeba jednak pamiętać, że jedna matryca oznacza tylko jeden kolor nadruku. Jeżeli Twój projekt posiada więcej kolorów, dla każdego z nich trzeba przygotować kolejną matrycę. Dlatego polecamy tę metodę przy projektach jedno- lub dwukolorowych. Sitodruk umożliwia idealne dopasowanie koloru do identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Kolor materiału nie wpływa w żaden sposób na kolor zdobienia.

Ta metoda, podobnie do haftu, daje możliwość uzyskania nietypowych efektów. Do drukowania możemy zastosować specjalne farby np. z brokatem, z metalicznym połyskiem, świecące w ciemności itd. Wykonując nadruk puchnący (puff), możemy również uzyskać efekt 3D.

Sitodruk ma szerokie zastosowanie i sprawdzi się przy większości materiałów. W BluzUp wykonamy nadruki tą metodą już przy zamówieniach od 50 sztuk.

Nadruk DTG

Jest to również bardzo trwała metoda zdobienia. Proces ten wygląda podobnie do drukowania znanego nam z domu czy biura. Specjalna drukarka nanosi tusz bezpośrednio na tkaninę. Cały proces trwa około kilku minut, zależnie od skomplikowania projektu. W przeciwieństwie do haftu i sitodruku, nadruk DTG nie wymaga specjalnego przygotowania, jak program czy matryca.

Ta metoda pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów na jasnych tkaninach. Z kolei, drukowanie na ciemnych ubraniach może wymagać uprzedniego nałożenia białego podkładu bazy. DTG daje nam możliwość wyboru z bardzo szerokiej palety kolorów. Bez problemu wykonamy również gradient.

Nadruk DTG świetnie poradzi sobie też z zaznaczeniem detali w szczegółowych projektach. Ta metoda, jako jedyna pozwala na odwzorowanie zdjęć na tkaninie.
W porównaniu do innych metod, nadruk DTG będzie praktycznie niewyczuwalny pod palcami.

Haft komputerowy

Haft jest jedną z najchętniej wybieranych metod zdobienia przez naszych klientów. Wykonuje się go za pomocą maszyny hafciarskiej. Programujemy ją, bazując na projekcie wzoru, w specjalnym programie graficznym. Nie każdy projekt nadaje się do wyhaftowania, np. ze względu na zbyt dużą ilość detali.

Ten rodzaj zdobienia pozwala na użycie dowolnych kolorów i na uzyskanie nietypowych efektów takich jak:

  • trójwymiarowość (wypukłość zdobienia),
  • iluzja np. złotego koloru (użycie metalicznych nitek),
  • efekt miękkiego dywaniku (haft chenille).

Umożliwia on zdobienia grubej odzieży wierzchniej. Stosuje się go bardzo często na czapkach (zimowych, z daszkiem) i szalikach. W odróżnieniu od haftu, nadruki nie sprawdzą się na tkaninach o bardzo dużych splotach. Haft jako jedyny sprawdzi się na nierównej powierzchni np. na tkaninie z wytłoczonym wzorem.

Haft kojarzy się z czymś ekskluzywnym i prestiżowym, pamiętaj jednak, że można go łatwiej uszkodzić mechanicznie np. wyciągnąć nitkę, zahaczając o coś. Wykonany na całym przodzie bluzy, znacznie ją usztywnia, a wykonany na cienkim T-shircie może podrażniać skórę.

Ze względu na jednorazowy koszt stworzenia programu najbardziej opłaca się przy średnich i dużych zamówieniach.

Porównanie metod

SitodrukNadruk DTGHaft
Materiał, na którym wykonuje się zdobieniedowolnybawełniany, lub z dużą zawartość bawełnydowolny, za wyjątkiem: bardzo cienkich
Zaznaczenie detaliświetne odwzorowanie mało szczegółowych grafikświetne odwzorowanie bardzo szczegółowych grafik/zdjęćskomplikowane wzory mogą wymagać uproszczenia
Ilość kolorów w jednym wzorzemax 7bez ograniczeńmax 15
Odwzorowanie kolorówidealne odwzorowanie kolorówidealne odwzorowanie kolorów wymagany dobór kolorów nici spośród szerokiej palety
Gradientnietaknie
Trójwymiarowośćtaknietak
Dostępne nietypowe efekty– specjalne tusze(np.
brokatowe, z metalicznym połyskiem)
– nadruk puff
brak– specjalne nitki (np. metaliczne)
– haft wypukły
– haft chenille

Jak widzisz, każda metoda ma swoje wady i zalety. Dostosowuje się ją indywidualnie w oparciu o projekt, preferencje i przeznaczenie. Od naszych klientów nie wymagamy, aby specjalizowali się w temacie i sami dokonywali wyboru metody. Bardzo chętnie doradzimy, który rodzaj nadruku najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego projektu.

Czy każde logo da się wykonać we wszystkich dostępnych technologiach?

Nie każdy projekt możemy wykonać wszystkimi metodami. Nie wyhaftujemy bardzo szczegółowego loga, ani nie zadrukujemy metodą DTG poliestrowej torby. Jednak dzięki małym zmianom, uzyskanie pożądanego efektu będzie możliwe. W MerchUp pomożemy Ci upraszczając logo lub proponując zamianę materiału. Ewentualnie doradzimy najlepszy zamiennik wybranej metody nadruku. Drukując u nas możesz umieścić logo w dowolnym miejscu ubrania. Jest to możliwe, ponieważ sami szyjemy naszą odzież i mamy możliwość druku na jeszcze nie zszytych elementach.

Pamiętaj również, że wielkość loga jest bardzo istotna dla końcowego efektu. Może okazać się, że projekt na dużym formacie prezentuje się świetnie, ale jako gotowy, pięciocentymetrowy nadruk wygląda nieestetycznie. Dlatego w MerchUp oferujemy możliwość zobaczenia prototypu nadruku. Dzięki temu upewnimy się, że gotowy produkt spełni Twoje oczekiwania.

Czy wielkość zamówienia wpłynie na czas produkcji?

W procesie zadruku ubrań, najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem jest przygotowanie produkcji. Składa się na to zaprojektowanie wzoru, dobór kolorów, metody i materiału, oraz zaprogramowanie maszyn lub wykonanie matryc. Samo drukowanie to szybki proces. Dlatego wielkość zamówienia nie wpływa na czas produkcji.

Warto tu wspomnieć o tym, że jako klient masz ogromny wpływ na to, jak szybko otrzymasz gotowe zamówienie. Na etapie konsultacji będziesz wybierać model, tworzyć z nami projekt wzoru, a następnie akceptować wizualizację. Im szybciej uda Ci się dostarczyć nam niezbędne informacje, tym szybciej rozpoczniemy produkcję.