Odzież Oferta

Ile trwa i jak wygląda produkcja odzieży na zamówienie?

Produkujemy naszą odzież lokalnie – poznaj ten proces od kuchni!

 • produkcja

W MerchUp oferujemy spersonalizowane ubrania dla osób, które mają potrzebę stworzenia czegoś oryginalnego. Tworzymy projekty, odpowiadające na potrzeby naszych klientów, a to dzięki temu, że nasza odzież powstaje lokalnie. Każdy krok wymaga czasu – jak dużo i dlaczego akurat tyle?

Dlaczego warto kupować odzież na zamówienie?

Produkcja masowa odbywa się szybko. Ubrania powstają w ogromnych ilościach, dodatkowo zazwyczaj poza granicami kraju danej marki. Gotowe produkty są transportowane na statkach do krajów europejskich, a tam sprzedawane za bardzo niską cenę. Jak to możliwe, że ubrania z drugiego końca świata są tańsze niż te produkowane lokalnie? Marki odzieżowe mogą sobie pozwolić na bardzo niskie wynagrodzenia pracowników fabryk, a materiały użyte do produkcji mogą być kiepskiej jakości, przez co samo wykonanie jest zazwyczaj nietrwałe, np. ze względu na nienowoczesny park maszynowy.

Produkcja odzieży na zamówienie trwa dłużej. Odbywa się w lokalnych szwalniach, a to pozwala zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem na duże odległości. Jest droższa, ponieważ pracownicy są wynagradzani w tej samej walucie, a godziny spędzone przy produkcji są dłuższe. Ze względu na użycie dobrej jakości materiałów i dokładne wykonanie, odzież na zamówienie jest bardziej wytrzymała. W MerchUp zajmujemy się produkowaniem personalizowanej odzieży właśnie tą metodą.

Zobacz materiał o tym, jak wygląda powstawanie odzieży w jednej ze szwalni, z którą współpracujemy.

Ile trwają etapy powstawania naszej odzieży?

Etapy omówimy na przykładnie jednego z bestsellerów – bluzy kangurki. Co istotne, zsumowanie ich nie oznacza jednak czasu w jakim dostarczymy Ci gotowe ubrania. Na długość tego procesu wpływają również inne czynniki, takie jak:

 • kolejki w szwalniach, krojowniach i do drukowania,
 • szybkość wymiany informacji z klientem,
 • oczekiwanie na niestandardowe elementy,
 • zmiana kroju czy szablonu ubrań,
 • okresy większego zapotrzebowania na usługę (np. przed świętami).

1) Przygotowanie projektu i wyceny

Co dzieje się na tym etapie?

 • Wybierasz materiał, fason, i kolor bluzy.
 • Uzgadniamy umiejscowienie i rozmiar logo/wzoru.
 • W razie potrzeby, dodatkowo personalizujemy projekt.
 • Tworzymy projekt i czekamy na Twoją akceptację.
 • Ustalamy ilość potrzebnych sztuk.
 • Wysyłamy wycenę zamówienia.

Całość trwa ok. 2 dni. Warto pamiętać, że produkcja rozpoczyna się w momencie, gdy zaakceptujesz projekt oraz wskażesz nam potrzebną rozmiarówkę, dlatego etapu wizualizacji i wyceny nie wliczamy w 30 dniowy okres oczekiwania na zamówienie.


2) Produkcja materiału

W MerchUp sami produkujemy materiały, z których szyte są później nasze bluzy. Materiały w kolorze z naszej standardowej oferty są u nas zawsze dostępne, bez konieczności czekania na ich wyprodukowanie. Standardowy czas ich wyprodukowania to 4 tygodnie, dlatego mając je z góry na stanie, znacznie przyśpieszamy proces realizacji naszych zamówień. 


3) Krojenie

Po ustaleniu wielkości zamówienia i rozmiarów bluz przechodzimy do etapu krojenia, który trwa ok. 2 dni. To wtedy z materiału wycinamy wszystkie elementy składające się na bluzę (przód, tył, rękawy, kaptur, kieszeń).


4) Przygotowanie programu hafciarskiego lub matrycy sitodrukowej

Równolegle z krojeniem, czyli w ok. 2 dni, przygotowujemy matryce do sitodruku lub programujemy maszynę hafciarską.


5) Wykonanie zdobienia

Zazwyczaj wykonywanie zdobienia nie trwa długo. Wyjątkiem będą ogromne hafty, np. na całym przodzie bluzy. W tym wypadku wykonanie jednego wzoru może potrwać nawet 3,5 godziny!

Dzięki temu, że wykonujemy nadruki czy haft na jeszcze niezszytych elementach odzieży, możemy umiejscowić logo w dowolnym miejscu. W razie pomyłki, np. zabrudzenia bluzy tuszem przy drukowaniu, nie jesteśmy zmuszeni wyrzucać całej bluzy, a tylko jeden z jej elementów, co sprawia, że zużywamy mniej materiału.


6) Zszywanie

Zszywanie jest jednym z końcowych etapów, który również trwa ok. 2 dni. Żeby go rozpocząć, wszystkie poprzednie muszą się zakończyć. Do wykonania bluz wykorzystuje się maszyny o różnych specjalizacjach. Między innymi dziurkarki, które wykonują otwory, przez które wciąga się później sznurki do bluzy. Takie sznurki możemy personalizować – zrobić je w kolorach identyfikacyjnych Twojej firmy lub nadrukować na nich logo czy wybrany napis.

Na tym etapie, wszywamy również metki MerchUp albo klienta, jeśli takie były ustalenia, oraz metki dotyczące konserwacji (prania, prasowania) ubrań.


7) Czyszczenie i sprawdzanie jakości

Podczas szycia w szwalniach na ubraniach osiadają pyłki i nitki, które na etapie czyszczenia usuwamy. Następnie dokładnie sprawdzamy każdą bluzę pod względem wad i niedociągnięć. Trwa to zazwyczaj jeden dzień.


8) Pakowanie (konfekcjonowanie)

Pakowanie odzieży zaczynamy od przypięcia metek z Twoim lub naszym logo. Zależnie od preferencji klienta pakujemy bluzy najpierw w folię, a następnie do zbiorczego kartonu lub osobnych pudełek. Możemy je też zapakować, np. w świąteczne lub obrandowane Twoim logo pudełka. Całość tego etapu trwa 2-3 dni.


9) Wysyłka

W MerchUp oferujemy wysyłkę ubrań do Twojego biura lub bezpośrednio do pracowników. Więcej o opcjach wysyłki przeczytasz tutaj.

I to tyle! Etapów jest całkiem sporo, a każdy z nich rozpoczyna się dopiero po skończeniu poprzedniego – jak drukowanie elementów, które musi poprzedzić szycie. Warto pamiętać, że standardowe zamówienia dostarczamy w 20-40 dni roboczych. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz bluz na specjalną okazję, która jest już za 2 tygodnie – nie rezygnuj! Skonsultuj się z nami, spróbujemy coś na to poradzić – często działamy w przyśpieszeniu i lubimy wyzwania.

Niestandardowe zamówienia i wydłużony czas realizacji

Masz pomysł na projekt i chcesz stworzyć go na własnych zasadach, ale nie widzisz go w naszej ofercie? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiadamy na różnorodne potrzeby klienta.

Warto jednak pamiętać, że niestandardowe zamówienia mogą wydłużyć czas oraz zwiększyć koszty zamówienia. 

Niestandardowy materiał

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu materiału w kolorze identyfikacyjnym Twojej firmy w MerchUp oferujemy możliwość wyboru koloru materiału, który specjalnie dla Ciebie przygotujemy. Będzie to wymagało pracy technologa, który zajmie się stworzeniem danego koloru, a następnie przygotowaniem próbek materiałów do Twojej akceptacji.

Oprócz koloru możemy również dostosować rodzaj materiału – klienci często wybierają ciepłego i miłego w dotyku, tzw. “misia” lub cienką, bardzo wygodną dzianinę pętelkową. Proces może potrwać do czterech tygodni i zwiększyć koszty dla firmy.


Niestandardowy fason

Jeżeli decydujesz się na wybór odzieży, której nie mamy w ofercie, będziemy musieli stworzyć nowe formy (szablony do wykroju), specjalnie dla tego fasonu. Jest to kilka dodatkowych godzin pracy konstruktora, który stworzy taki model. Następnie trzeba będzie uszyć prototyp i wprowadzić niezbędne poprawki. Nowy fason oznacza więc dłuższe czekanie na gotowe ubrania i większe koszty produkcyjne.


Niestandardowy nadruk

Jeżeli zdecydujesz się na nadruk na odzieży w bardzo dużym formacie (np. cały tył bluzy) może się okazać, że nasze drukarki nie poradzą sobie z takim zadaniem. W takim wypadku wysyłamy bluzy do zaprzyjaźnionej drukarni z odpowiednimi maszynami. Jednak wtedy ponownie czas dostarczenia zamówienia może się wydłużyć.


Personalizowane sznurki

Sygnowanie sznurków, a nawet metalowych zakończeń do sznurków w bluzach to bardzo ciekawy zabieg, który uwielbiają nasi klienci. Podkreśla on, że każdy detal został dokładnie przemyślany.


Zmiana projektu

Zmiana projektu, gdy rozpoczęła się już produkcja, wpłynie na koszty i znacznie wydłuży czas oczekiwania. Nigdy nie rozpoczynamy szycia ubrań bez akceptacji projektu przez klienta. Bardzo ważne jest dla nas całkowite zadowolenie z wizualizacji. Wiemy jednak, że czasami projekt musi zaakceptować kilka osób w organizacji i mogą wyniknąć nieporozumienia. Zawsze prosimy klienta, aby upewnił się co do projektu z osobami decyzyjnymi, aby uniknąć niepotrzebnego szycia ubrań.

Dla takich niestandardowych rozwiązań bardzo często przygotowujemy prototyp. Jego produkcja pozwoli Ci na sprawdzenie czy materiał, wzór, i fason spełniają Twoje oczekiwania. W razie ewentualnych zmian, poprawianie nie będzie dotyczyć całej partii ubrań, a tylko ich projektu.

Produkcja ubrań składa się z wielu etapów i wydaje się złożona. W naszym zespole staramy się, aby cały proces był jak najszybszy, a do tego komfortowy i korzystny dla obu stron. Na przykład, na etapie wyboru rozmiarów możemy stworzyć formularz, w którym Twoi pracownicy sami zaznaczą jaki rozmiar ich interesuje. Dzięki temu, że sami szyjemy odzież, dajemy Ci możliwość wyboru materiałów, fasonów, oraz kolorów spoza naszej standardowej oferty. Może to generować dodatkowe koszty, ale pozwoli Ci na stworzenie idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb produktu.

Podczas procesu zawsze upewniamy się czy możemy przejść do kolejnego etapu. Prosimy więc o akceptację nadruku, a następnie o akceptację tego jak wygląda bluza całościowo (umiejscowienie i wielkość nadruku, kolor, fason). Twoje zaangażowanie w proces jest nieocenione i znacznie skraca czas oczekiwania na ubrania.